Sunday, November 24, 2024
Banner Top

Izdavač: Službeni glasnik

Godina: 2024

Ako ću krenuti redom, a hoću, na samom startu valja objasniti naslov knjige da se i drugi ne bi ˝prevarili˝ poput mene. Pretpostavio sam da se ovde radi o svojevrsnom leksikonu rok ˝božanstava˝, idolizovanim u specijalizovan muzički panteon verovatno najznačajnijeg umetničkog pravca dvadesetog veka. ˝Rok panteon˝ na neki način to i jeste, ali bi se tu dao ispisati i izuzetno značajan podnaslov. Naime, ova knjiga se bavi mistikom, ezoterijom i metafizikom u rokenrolu. Drugim rečima, najvećim delom, autor prezentuje panteon raznovrsnih božanstava koja su utkana u srž kreacije nekih značajnih rok muzičara i grupa.

Počevši od prvog istinskog, globalnog rok božanstva, njegovog veličanstva Elvisa, gospodin Đurić uvodi vrhovnog fizičkog ˝boga˝ modernog sveta, novac. Kao sveusvojenu meru vrednosti, autor mu priznaje suverenu vlast, posvećujući ostatak teksta njegovim večitim protivnicima. Kroz postavljeni okvir antičkih mitoloških dualiteta bivamo uvučeni u ezoterična i okultna učenja koja su obeležila istoriju rok kulture, ali i pop umetnosti kao šire celine. Bivajući inspirisani raznolikom literaturom i usmenim učenjima, a potpomognuti psihoaktivni supstancama ovenčanim u čuvenom trijumviratu ˝seks, droga i rokenrol˝, idoli iz ove knjige u svoju umetnost su utkali poseban aspekt uticaja na recepciju iste među svojom ˝pastvom˝. Razvoj i raznolikost ˝onostranih˝ delovanja kroz muziku, od bitnika, preko hipika i pankera, pa sve do okultnih i satanističkih blek metalaca, ovde je sabran sasvim koncizno i jasno, predstavljajući, nazovimo ga tako, uvod u mističnu stranu kulture druge polovine dvadesetog veka. U skladu sa tim, gospodin Đurić uključuje i centralne figure ˝vanmuzičke˝ mistike dvadesetog veka, poput Čarlsa Mensona, ali i utemeljitelja pop-arta, Endija Vorhola.

Razlog za zaustavljanje narativa na poslednjoj deceniji prethodnog veka, ostaje nepoznat. Autor ˝zakoračuje˝ u poslednji ˝hram˝ pop kulture dvadesetog (MTV), ali ne produžuje u dvadeset prvi vek. Gotovo ga je četvrt već prošlo, rok je prošao kroz više faza, razvoj je ubrzan do beskonačnih razmera, a pop-art je dodatno apsurdizovan Jutjub kanalima, koji umnogome nadmašuju bilo šta što je televizijska era ikada mogla i da nagovesti. Knjiga ostaje nedorečena, ali ko nam garantuje da neka sledeća ˝dopunjena˝ izdanja neće pokriti i to vremensko razdoblje.

Međutim, vremenska komponenta je jedna od manjkavosti ovog konkretnog izdanja, ali iz sasvim drugog razloga. Vreme nekako teče, prelazimo iz pedesetih u šezdesete, stiže seksualna revolucija, studentska je sledi, psihodelične sedamdesete, razuzdane osamdesete, tehnološki ˝kvantni skok˝ devedesetih, a onda… Mark Bolan, Leonard Koen i Bob Dilan. Ako je autor i pokušao da ˝dionizijski˝ poremeti ˝apolonski˝ red, ili da ˝uroborski˝ zaokruži priču o deifikacijama u i oko rok muzike, nije izabrao najsrećniji način da se time pozabavi. Naročito uzevši u obzir poslednji esej u knjizi, koji se fokusira na ezoteriju u domaćem roku.

Na njega bih načinio poseban osvrt. Sve što mu prethodi sam već opisao kao koncizno i jasno, izvedeno iz brojnih izveštaja, svedočanstava, biografskih podataka, ali i izjava samih aktera. U završnom poglavlju, međutim, gospodin Đurić sebi daje priličnu slobodu ˝učitavanja˝ značenja u pesme jugoslovenskog rok panteona. Konkretno, treba napraviti razgraničenje između tematike i terminologije. Uporno naglašavajući korišćenje ezoterične tematike, autor u svet rok mistike uvodi čak i izvođače poput Đorđa Balaševića, Arsena Dedića ili Divlje Anđele. Anđeli, đavoli ili veštice, koji su ovde navedeni kao nosioci ezoteričnog značenja, odavno su u književnosti prepoznati kao metafore i kao takvi obilato korišćeni i u poeziji, odnosno muzici. Kad Balašević otpeva: ˝Moja je draga veštica˝, on svakako ne misli da gospođa Balašević leti oko kuće na metli, niti da poseduje nadnaravne magijske sposobnosti. Barem ne dalje od toga da ˝zarobi˝ srce panonskog mangupa. U pesmi ˝Voli te tvoja zver˝, velikom hitu Divljih Anđela, devojka nije želela anđela, personifikaciju dobrog momka, već đavola, njegovog metaforičnog suparnika u borbi za njenu naklonost. Dakle, terminologija, a ne tematika. Uticaj čak, jer nema sumnje da se radi o intelektualcima, raznovrsne, pa i ezoterične literature (u slučaju Momčila Bajagića, na primer) i njen upliv u stvaralačku crtu. Ali svakako ne tematika, osim u konkretno navedenim slučajevima grupa poput Igre Staklenih Perli ili Idola na proslavljenom albumu ˝Odbrana i poslednji dani˝, gde je ezoterija upletena i u samu zvučnu sliku. Sve ostalo su ˝prenategnuti˝ primeri i poneka spekulacija koja navlači vodu na autorov mlin.

Dati tekst u dobroj meri kvari utisak stečen svim koji mu prethode. Koncentrišući se, ipak, na pozitivne aspekte ˝Rok panteona˝, u pitanju je knjiga koja daje kratak pregled najznačajnijih ličnosti rok i pop kulture, u tesnoj sprezi sa gnosticizmom, misticizmom, okultizmom i ezoterijom. Tamo gde se fizičko i metafizičko uživanje najjasnije prepliću i kulminiraju, u drugoj polovini dvadesetog veka, prepuštajući se prednostima ˝tehnosveta˝. Kao uvod u jednu drugačiju istoriju rokenrola, ˝Rok panteon˝ će odškrinuti kapiju i ostaviti prostora znatiželjnima da dalje istražuju.

Banner Content
Tags: , , ,
A musician by choice and a journalist by chance. However, much better at the latter one. Self taught reviewer for music and musical literature. Radio host when presented with an opportunity, video presenter when necessity calls for it. A future who-knows-what-else, since the curiosity and drive often surpass the possibilities and capability. But altogether a nice guy!